Skelbiame gautą informaciją ir atkreipiame dėmesį, kad tai yra svarbu. Susirgęs mokinys galėjo turėti kontaktą tik 5-8 klasių korpuse ir labiausiai tikėtina su 5 klasių mokiniais. Pavojingas tik labai artimas  kontaktas, tačiau atkreipti  dėmesį svarbu visiems.

Savaitgalyje mokykla yra valoma pagal rekomendacijas, vėdinama.  Prireikus kreipkitės į gydytojus nedelsdami.

DĖL INFORMACIJOS APIE MENINGOKOKINĘ INFEKCIJĄ

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas (toliau – Vilniaus departamentas) informuoja, kad 2018 m. kovo 22 d. iš VšĮ Centro poliklinikos, gavo pranešimą apie Vilniaus Antakalnio progimnaziją lankančio vaiko susirgimą meningokokine infekcija. Vaikui nustatyta lokalizuota infekcijos forma – ūminis nazofaringitas. Vaikas susirgo 2018 m. kovo 12 d., paskutinį kartą ugdymo įstaigoje buvo 2018 m. kovo 22 d. Vilniaus departamentas, vadovaudamasis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) 2013 m. parengtomis Meningokokinės infekcijos epidemiologinės priežiūros, kontrolės ir diagnostikos metodinėmis rekomendacijomis (rekomendacijas galima rasti ULAC interneto svetainėje: http://www.ulac.lt/leidiniai/metodinesrekomendacijos), rekomenduoja artimą kontaktą turėjusius asmenis: klasėje – suolo draugus ir kitus artimai bendravusius asmenis, taip pat personalą stebėti maksimaliu 10 dienų ligos inkubaciniu periodu, t. y. iki 2018 m. kovo 31 d. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Vilniaus departamentas informuoja, kad meningokokinė infekcija – tai reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus.
Liga dažniausiai prasideda kaip ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – sloguojama, pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas ir raumenų skausmas, vėmimas, sprando raumenų sustingimas. Būdingas meningokokcemijos požymis – odos bėrimas.
Užkrečiamumas šia liga yra pakankamai mažas. Nepaisant to, kad meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, ji oru neplinta taip greitai kaip kitos infekcijos – vėjaraupiai, tymai ar gripas. Meningokokai mažai atsparūs išorinėje aplinkoje, greitai žūva nuo saulės spindulių ar įprastų buitinių dezinfekcijos priemonių.
Meningokokai dažniausiai plinta artimai bendraujant su sergančiuoju ar sveiku bakterijų nešiotoju šaltuoju sezonu. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių, o imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Inkubacinis periodas svyruoja nuo 1 iki 10 dienų (vidutiniškai 3–4 dienos).

Vilniaus departamentas primena, kad meningokokine infekcija susirgus vaikui, lankančiam ugdymo įstaigą, visi šios įstaigos bendruomenės nariai turėtų žinoti:
1. Meningokokinė infekcija plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį).
2. Ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.
3. Chemoprofilaktika – antibiotikai, skiriami meningokokinės infekcijos židiniuose tik artimai bendravusiems su ligoniu asmenims, t. y. šeimos nariams, asmenims, gyvenantiems ir miegantiems toje pačioje patalpoje, turėjusiems artimą kontaktą (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku ir pan.).
4. Chemoprofilaktika neskiriama asmenims, kurie turėjo artimą sąlytį su sergančiuoju prieš 10 ir daugiau dienų, artimo sąlyčio neturėjusiems draugams ir personalui.
5. Imunoprofilaktika – pagrindinė šios infekcijos profilaktikos priemonė – skiepai. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Vakcina valstybės lėšomis nėra kompensuojama. Tėvams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
6. Meningokokinės infekcijos sukėlėjas – meningokoko bakterija – labai neatspari aplinkos poveikiui. Todėl profilaktiškai patalpas pakanka dažnai vėdinti, valyti drėgnu būdu.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotoja Donata Budrevičienė

Maloniai prašome rašyti ar skambinti, atsakysime į visus Jums rūpimus klausimus, susijus su šios ligos prevencija ugdymo įstaigoje – Vilniaus Antakalnio progimnazijos Vaiko gerovės komisijos pirmininkė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Neringa Čiukšienė.