Vilniaus Antakalnio progimnazija kartu su mokytojais iš Serbijos bei Slovėnijos jau antrus metus dalyvauja Erasmus+ projekte ,,Promoting the development of personal knowledge and creating a sustainable lifestyle”. Projekto tikslas – skatinti bendruomenės ekologiškumą, tvarumo idėjas, plėsti pasaulėžiūrą ekologijos tema.

Mokyklos Erasmus komanda: pradinių klasių mokytoja Irma Kazakevičienė, anglų kalbos mokytoja Oksana Marenkova ir muzikos mokytoja Rimgailė Šeštokaitė kartu su kitais kolegomis-projekto dalyviais iš minėtų šalių rugsėjo 20d.-24 d. lankėsi Serbijoje. Mokytojai per šias dienas dalyvavo spaudos konferencijoje ir kalbėjo apie ekologijos svarbą, pristatė savo tvarumo idėjas, susipažino su vietine kultūra, istorija, gamta. Aplankė įvairius istorinio paveldo, meno, saugomos gamtos objektus. Taip pat turėjo galimybę išvysti tik tai šaliai būdingą nykstančią augmeniją.

Mūsų tarptautinė komanda aplankė Serbijos pasididžiavimą – Stopic’o ir Potpec’o urvus, Nacionalinį Taros parką. Projekto esmė yra ne tik pamatyti saugomus objektus, bet ir diskutuoti, aptarti, pabandyti nuspręsti, ką mes, šios planetos gyventojai, galime padaryti vardan šių nuostabių gamtos objektų išlikimo?

Turėjome galimybę aplankyti ir Užicoje esančią mokyklą: čia mūsų laukė šiltas mokinių ir mokytojų pasitikimas su liaudies dainomis ir šokiais. Taip pat, mūsų nuostabai, netgi ir lietuviškais liaudies šokiais. Su nuostaba stebėjome keletą istorijos, geografijos ir biologijos pamokų fragmentų: ugnikalnio išsiveržimo eksperimentą, tyrimą su mikroskopais.

Kelionės pabaigą vainikavo kelionė į Duboko atliekų rūšiavimo įmonę. Čia mus šokiravo, kad Serbijoje surūšiuojama ir antriniam gyvenimui prikeliama tik apie 4-5 proc. atliekų. Atvykus iš pirmo žvilgsnio mus pasitiko nuostabūs vaizdai: aukšti, žali ir kvapą gniaužiantys kalnai, skęstantys rūke. Tačiau nuostabų vaizdą užgožė nenusakomas kvapas ir šiukšlių kalnai – tai vieta, kurioje rūšiuojamos šiukšlės. Ilgos ir labai aktyvios prezentacijos-diskusijos metu įmonės atstovas paaiškino, kad šalies gyventojai dar tik pradeda suprasti tvarumo naudą, mokosi rūšiuoti, tausoti aplinką. Lietuvių komanda pristatė dabartinę situaciją Lietuvoje: kaip mokyklos bendruomenė skatina tvarumą, kaip mes, mokytojai, antrines žaliavas mokome mokinius panaudoti antrines žaliavas kūrybai, rūšiuoti, skleisti ekologiškumo idėjas.

Kelionės metu ne tik sužinojome daug naujo apie šią šalį, gilinome draugystę su kolegomis iš Serbijos bei Slovėnijos, bet ir supratome, kaip mes, lietuviai, esame pažengę rūšiavimo, antrinių žaliavų panaudojimo kasdienybėje klausimais. Tuo ir nuostabus bendravimas ir bendradarbiavimas su kolegomis iš įvairių pasaulio šalių, nes aplankydamas kitas šalis visuomet pamatai, kurioje tiesės atkarpoje esi pats. Mūsų komanda suprato, kad tikrai turime kuo didžiuotis, tačiau dar tikrai turime ir ko pasimokyti. Nekantriai laukiame svečių iš Slovėnijos bei Serbijos 2022m. gegužės mėnesį, kuomet ir mes galėsime aprodyti savo šalį, miestą, mokyklą ir, svarbiausia – toliau aktyviai diskutuoti, dirbti, dalintis idėjomis mūsų planetos vardan.