Refleksija bendradarbiaujant

Pakvieskite keturis savanorius ir paskirstykite vaidmenimis (skulptorius, molis, kalbėtojas ir aklasis modelis). Aklasis modelis visą laiką turi būti užsimerkęs. Skulptorius iš molio padaro kokią nors įdomią skulptūrą. Kai skulptūra baigta, kalbėtojo užduotis – tol duoti aklajam modeliui nurodymus, kol šis atkartos skulptūrą. Aklasis modelis neturi teisės užduoti jokių klausimų. Pirmasis žaidimo ratas baigiasi tuomet, kai baigiasi užduočiai skirtas laikas (pvz., 8 min.), kalbėtojas nustoja teikęs nurodymus arba skulptorius sutinka, kad aklasis modelis atkartojo skulptūros pozą. Pratimas tęsiamas, kol yra norinčių savanorių.

Komunikavimo įgūdžiai

Pratimo eiga:

1. Pakviečiami 5 savanoriai. 4 savanoriai paprašomi išeiti už durų.
  2. Likusio savanorio paprašoma perskaityti tekstą, kuris yra kompiuterio ekrane (priedas nr. 1). Tekstą galima įkelti į skaidres ir rodyti visai klasei.
  3. Tuomet tekstas uždaromas ir pakviečiamas vienas savanoris, buvęs už durų. Savanorio, kuris skaitė tekstą, paprašoma papasakoti tai, ką jis prisimena iš perskaityto teksto.
  4. Tuomet ką tik tekstą išgirdęs savanoris turi jį perpasakoti kitam savanoriui, kuris buvo už durų ir t.t.
  5. Kuomet tekstas perpasakojamas paskutiniam savanoriui, pratimas pabaigiamas. Labai svarbu po pratimo atlikti refleksiją ir pakalbėti su mokiniais apie tai, kaip mes komunikuojame, kaip perduodame informaciją. Svarbu perduoti žinutę, jog kartais iškreipiame informaciją ne dėl to, jog norime kažkam pakenkti, bet dėl to, jog esame kūrybiški ir žmogiški. Todėl turime stengtis suprasti vienas kitą, girdimą informaciją pasitikrinti iš pirminio šaltinio ir pan.

Priedas nr. 1

TEKSTAS

• Kitos savaitės orai. Kitą savaitę orai keisis: per Latviją slinks aktyvus atmosferos frontas iš vakarų, todėl beveik visur palis, vietomis – smarkiai. Jos metu kai kur galimas škvalas, kurio greitis gali siekti 20–22 m/s. Tikėtina, kad vietomis iš dangaus gali kristi kruša. Antradienį orai pasikeis, į šalį plūstels šaltesnis oras. Temperatūra sieks 10 laipsnių šilumos.
  • Pakruojo rajone, Linkuvoje esančiame bendrabutyje, kilo konfliktas tarp pedagogių, kurių viena į darbą paleido rankas. Jiems buvo pranešta, kad 2019 metų sausio 22 d. apie 17.50 val. mokyklos bendrabučio fojė, žodinio konflikto metu auklėtoja, gim. 1964 m., kumščiu sudavė į krūtinę auklėtojai, gim. 1952 m. Nukentėjusioji dėl sukelto fizinio skausmo kitą dieną kreipėsi į Joniškio pirminės sveikatos centrą, gydymas nepaskirtas.
  • Privačios kosmonautikos įmonės „Virgin Galactic“ vadovas Richardas Bransonas ketina vasarą savo kosminiu laivu pakilti į orbitą. Jis norėtų, kad skrydis sutaptų su 50-osiomis išsilaipinimo Mėnulyje metinėmis liepą, penktadienį Vašingtone agentūrai AFP sakė britų milijardierius. Įmonė jau keliskart yra skelbusi apie pirmąjį savo skrydį į kosmosą, tačiau terminai vis būdavo nukeliami. Tačiau dabar pasirengimas beveik baigtas, sakė R. Bransonas. Iki liepos kompanija bus atlikus „pakankamai bandomųjų skrydžių“. Kitas skrydis numatytas vasario 20-ąją.