atsisiųsti

Antakalnio progimnazijoje ši diena bus minima antrą kartą.  Lietuvoje ir daugelyje kitų pasaulio valstybių  šią dieną stengiamasi  atkreipti visuomenės dėmesį į ilgalaikio triukšmo sukeliamas neigiamas pasekmes žmogaus sveikatai.

Kasdien mus lydi gausybė  garsų – vieni iš jų malonūs, o kiti erzina. Žmogus prisitaiko prie nuolatinio triukšmo ir tarytum jo nejaučia, tačiau neigiamas triukšmo poveikis dėl to nesumažėja. Atvirkščiai, nuolat dirgina centrinę nervų sistemą, sukelia stresinę būklę, žeidžia klausą.

Vaikams, kurie yra gerokai jautresni triukšmo poveikiui nei suaugusieji,  gali sutrikti miegas, atsirasti nerimas, pablogėti atmintis.  Nustatyta, kad triukšmas priverčia žmogaus organizmą nuolat gintis. Dėl to silpnėja žmogaus imunitetas, pakyla kraujo spaudimas, sutrinka skydliaukės veikla, didėja nervinis išsekimas, silpnėja regėjimas ir klausa, sunku  susikaupti, greitai pavargstama. Tyrimai rodo, kad kas ketvirtas paauglys rizikuoja netekti klausos ankstyvame amžiuje dėl neteisingų muzikos klausymosi įpročių. Muzika ausinėse turi būti ne garsesnė kaip 70-80 dB, jei ji  girdima iš draugo ausinių, vadinasi, skamba didesniu nei 90 dB garsu! Nustatyta, kad triukšmas neigiamai veikia ir vaikų mokymąsi – prastėja žodžių prasmės ir teksto suvokimas.

Kviečiu tėvelius ir mokytojus  atkreipti dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą, siekti  kurti tylesnius namus, tylesnę mokymosi, poilsio aplinką, ugdyti vaikų supratimą apie triukšmą  ir atsakomybę dėl pačių vaikų keliamo triukšmo. Atraskime tylą, nes ,,tik harmonijoje, ramybėje mes pradedame jausti save ir kitus. Jaukioje tyloje ištarti žodžiai greit randa kelią į širdį, o ir patys išsitaria švelniai, nuoširdžiai.“ (Sigutė Ach)