Savivaldis mokymasis pamokoje (be savo asmeninių pastangų „įdarbinimo“) grindžiamas bendradarbiavimu, todėl gebėjimas laiku ir tinkamai paprašyti pagalbos yra būtinas įgūdis.

Vaikus gali riboti jų įsitikinimai, baimė būti atstumtais, pasirodyti silpnais ir pan., o tai apsunkina bendravimą ir bendradarbiavimą bei galimybes būti sėkmingais. Neretai pagalbos nesulaukiama dėl to, jog nežinoma kaip tai tinkamai padaryti, kada geriausiai kreiptis.

Štai vienas iš pavyzdžių kaip tai padaryti tinkamai

Problema: Ne, man tai per sudėtinga. Aš to nebedarysiu…

Yra vaikų, kurie patyrę mokymosi sunkumų, labai greitai nusivilia savo jėgomis. Tokiems vaikams labai svarbu sukurti sąlygas patiems susidoroti su toleruotinomis nusivylimo dozėmis.

Ką gali padaryti mokytojas? Tokiems vaikams reikia veiksmų, padėsiančių įveikti sunkumus, plano (dar kartą perskaityti užduotį, įsigilinti į esminį klausimą, peržiūrėti pavyzdžius ir pan. Galimų tipinių veiksmų sąrašus galima klasėje susidaryti iš anksto). Svarbu laikytis nuostatos, kad vaikas, prieš kreipdamasis pagalbos, pats išbandytų mažiausiai du būdus, kad pajudėtų iš sąstingio taško.

Jeigu tai nepadeda, tada žengiamas sekantis žingsnis – kreiptis pagalbos į klasės draugus. Svarbu tai daryti tinkamai.

Galima naudoti šabloninį kreipinį, pavyzdžiui: „Bandžiau _____ ir _____, bet aš vis dar jaučiuosi įstrigęs(-usi). Ar galėtum man padėti, prašau?“. Jeigu negali padėti vienas, kreipiamasi į kitą bendraklasį. Siūloma išbandyti bent dvi galimybes. Tik atlikus pirmuosius du žingsnius, jei tai nepadeda, siūloma kreiptis pagalbos į mokytoją.

Rekomenduojama naudoti tokią pat kreipimosi formą, t.y. įvardinti būdus, kaip jis savarankiškai bandė įveikti kliūtį. Tokia veiksmų seka vaikams padeda išmokti imtis aktyvių veiksmų siekiant išspręsti problemas, ieškoti galimybių, o mandagus kreipinys paaiškinant savo pastangas kitus taip pat paskatina padėti. O Jūs savo pamokose mokote vaikus tinkamai paprašyti pagalbos?

Pasidalinkite savo patirtimi. #mokytispaprasytipagalbos #pagalbamokymuisi #savivaldusmokymasis #personalizuotasmokymas