Nacionalinės pasyvaus namo asociacija vykdo mokyklų vidaus oro kokybės tyrimą, kuriuo siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į vidaus patalpų oro kokybės svarbą.

Mūsų mokykla nemokamai dalyvauja šiame tyrime drauge su 10 kitų šalies mokyklų. Bendruose tyrimo rezultatuose mokyklų pavadinimai ir konkrečioje ugdymo įstaigoje gauti duomenys išliks anonimiški, tačiau mūsų mokykla gaus ataskaitą apie vidaus oro kokybę ir rekomendacijas, kaip būtų galima vidaus orą pagerinti, kad ir jūsų moksleiviai, ir darbuotojai kvėpuotų sveikesniu oru.

Tyrimas prasidės gruodžio 9 dieną ir truks penkias darbo dienas.

Plačiau apie mokyklų vidaus oro kokybės tyrimą:

Kodėl vykdomas tyrimas?

Visuomenėje yra įprasta rūpintis lauko oro tarša, tačiau retai susimąstoma, kokiu oro kvėpuojame vidaus patalpose. Ypač ši problema yra aktuali tose patalpose, kuriomis vienu metu dalijasi didelis kiekis žmonių, tai yra, biuruose, konferencijų salėse, mokyklose.

Mokyklose kokybiškas vidaus oras turėtų būti itin svarbiu visuomenės interesu. Oro kokybė veikia ne tik vaikų sveikatą, raidą, bet ir gebėjimą kokybiškai mokytis, įsisavinti informaciją.

Kodėl mokykloms verta dalyvauti tyrime?

 • Mokyklos sužinos, kokia yra vidaus oro situacija jų patalpose, gaus apie jų oro kokybę liudijančius duomenis, sužinos, kokią žalą prastas vidaus oras daro tiek mokiniams, tiek mokyklų darbuotojams;
 • Mokyklos gaus rekomendacijas, kaip galėtų pagerinti savo vidaus oro patalpų kokybę;
 • Mokyklos sužinos, kaip jų oro kokybė atrodo kitų mokyklų kontekste.

Tyrimo iniciatorius: Nacionalinė pasyvaus namo asociacija.

Techniniai tyrimo vykdytojai: komunikacijos agentūra „Gravitas Partners“.

Dalyviai: 11 mokyklų Vilniuje.

Tyrimo erdvės: kiekvienoje mokykloje oro kokybę matuoja vienas matuoklis. 3 dienas skiriame oro stebėjimui vienoje klasėje, o likusias 2 dienas – valgykloje.

Matavimo įrankis: „Awair“ oro kokybės matuoklis, duomenis siunčiantis į sistemą internetu (reikalingas WiFi ryšys).

Matuojami rodikliai:

 • Temperatūra;
 • CO2;
 • Drėgmė;
 • Smulkiosios kietosios dalelės;
 • Lakieji organiniai junginiai.

Pasiruošimas tyrimui: Penktadienį, prieš pradedami eksperimentą, išdėliojame matuoklius mokyklose. Šeštadienį ir sekmadienį stebime, ar veikia matuokliai.

Tyrimo eiga:

 • Pirmadienį-trečiadienį yra matuojama oro kokybė klasėse;
 • Trečiadienį po pamokų matuokliai perkeliami į valgyklas;
 • Penktadienį po pamokų baigiamas tyrimas, surenkami matuokliai.

Kam ir kaip bus naudojami tyrimo duomenys?

 • Gauti duomenys iš mokyklų bus „nuasmeninti“ ir apibendrinti tyrime, kuris skirtas atskleisti, kokia yra vidaus oro kokybės situacija mokyklose;
 • Tyrime dalyvavusių mokyklų pavadinimai išliks anonimiški, jos nebus įvardintos (nebent pačios norėtų būti įvardintomis);
 • Remiantis tyrimo duomenimis, bus pateiktos rekomendacijos, kaip galima pagerinti oro kokybę Lietuvos mokyklose;
 • Tyrimas bus pristatytas Lietuvos visuomenei.

Apie Nacionalinę pasyvaus namo asociaciją

Pastaraisiais metais mažėjantys iškastinių gamtinių išteklių resursai paskatino pasaulio valstybes domėtis energetiškai efektyvių (pasyvių) pastatų statyba. Tai tapo pagrindine priežastimi, dėl kurios 2009 m. gruodžio 18 d. Nacionalinė pasyvaus namo asociacija buvo įkurta ir Lietuvoje.

Pagrindinės asociacijos vykdomos veiklos yra švietimas ir įstatyminių pokyčių inicijavimas. Organizacija prisideda prie LR įstatyminės bazės kūrimo, vykdo šviečiamąją veiklą, padeda specialistams įgyti žinių energetiškai efektyvių pastatų vystymo ir įgyvendinimo srityje bei skleidžia informaciją apie pasyvių pastatų idėją visuomenei.

Šiuo metu asociacija vienija daugiau nei tris dešimtis narių, dirbančių įvairiose statybų sektoriaus srityse, bendradarbiauja su kitomis asocijuotomis organizacijomis.

Kontaktai dėl daugiau informacijos:

„Gravitas Partners“ projektų vadovė Greta Jankaitytė, greta.j@gravitas.lt, +37061273440, www.gravitas.lt

Prisegti failai: