Kitą savaitę prie Vilniaus mokyklų ir darželių įrengtose automobilių trumpo sustojimo vietose „Tėvelių stotelė“ („Kiss and Ride“) startuos edukacinė akcija vairuotojams, kurią vykdys SĮ „Susisiekimo paslaugos“ parkavimo kontrolieriai. Prie skirtingų mokymo įstaigų akcijos dienomis stebėsime tvarką, kviesime vairuojančius vilniečius būti atidžiais ir naudotis „Tėvelių stotelė“ vietomis pagal tiesioginę jų paskirtį – trumpam sustoti ir saugiai išleisti vaikus.  Pirmąsias kontrolės akcijas pradėsime vykdyti prie Jono Basanavičiaus progimnazijos, Simono Daukanto gimnazijos, „Genio“ progimnazijos, „Genio“ pradinės mokyklos ir vaikų darželio „Aukštyn kojom“ įrengtos vietose. Vėliau  „Tėvelių stotelėse“ kontrolė bus vykdoma 2 kartus per savaitę iki pat mokslo metų pabaigos prie visų ugdymo įstaigų. Akcijos metu kontrolieriai stebės situaciją, konsultuos ir drausmins tėvelius.

Šios edukacinės akcijos vilniečiams idėja gimė 2017 m. pabaigoje įmonei atlikus tėvelių ir visų 60 Vilniaus mokymo įstaigų, prie kurių įrengtos „Tėvelių stotelės“, apklausą bei išanalizavus jos rezultatus. Apklausos tikslas buvo sužinoti, ar vilniečiams yra žinomos „Tėvelių stotelės“, ar pakanka informacijos apie tokias specializuotas vaikų įlaipinimo–išlaipinimo vietas, taip pat – kaip jomis naudojamasi, kokius privalumus ir trūkumus įžvelgia tėveliai bei mokymo įstaigos, ką reikėtų tobulinti ir kita. Apklausos rezultatai atskleidė, kad vilniečiai pastebi ir teigiamai vertina „Tėvelių stoteles“ – jomis naudojasi beveik 44 proc. visų respondentų. Visgi šios apklausos rezultatai parodė, kad neretai pasitaiko ir tokių atvejų, kai „Tėvelių stotelės“ naudojamos neteisingai (paminėjo apie apie 30 proc. respondentų)  – automobiliai jose paliekami ilgiau nei leidžiama arba net neribotam laikui, nors kelio ženklinimas tai draudžia. Beveik 20 proc. respondentų atsakė, jog nieko nėra girdėję apie šį projektą Vilniaus mieste.

Atsižvelgdami į gautus apklausos duomenis, nusprendėme organizuoti edukacines kontrolės akcijas bei prašyti ugdymo įstaigų pagalbos dalinantis informacija su ugdymo įstaigos tėvelių bendruomene: suteikti galimybę ugdymo įstaigos skelbimų lentoje pakabinti informaciją/ atmintinę „Kas yra Tėvelių stotelė?“ bei tėveliams pageidaujant, pasidalinti laikrodukais (atmintines ir laikrodukus artimiausiu metu pristatys „Susisiekimo paslaugų“ darbuotojas).

Primename , kad Vilniuje įrengtos dviejų tipų „Tėvelių stotelės“ – tokios, į kurias atvykus galima užtrukti ne ilgiau kaip 15 minučių ir vietos, kurios skirtos trumpam sustoti ir išleisti vaiką, tačiau likti stovėti jose yra draudžiama.

Vairuotojams, kurie kontrolės tikrinimo metu sustos specialiais ženklais pažymėtose vietose „Tėvelių stotelė“, parkavimo kontrolieriai akcijos metu trumpai primins naudojimosi šiomis vietomis tvarką bei taisykles, o taip pat dalins specialius laikrodukus. Juos tėveliai gaus tose „Tėvelių stotelėse“, kuriose automobilį galima palikti ne ilgiau kaip 15 minučių. Tikimasi, jog šie laikrodukai padės tėveliams sekti laiką iratlaisvinti vietą kitiems automobiliams, kuriais atvežami vaikai. Taip pat laikrodukai bus perduoti ir mokymo įstaigoms, prie kurių yra įrengtos „Tėvelių stotelės“ vietos (kuriose leidžiama stovėti ribotą laiką), jog tėveliai patogiu metu galėtų juos pasiimti patys. Tose „Tėvelių stotelėse“, kurios įrengtos tik trumpiems stabtelėjimams išleisti vaikus be galimybės palikti jose automobilį, kontrolieriai akcijos metu ragins vairuotojus atidžiau stebėti kelio ženklus ir laikytis galiojančių kelių eismo taisyklių.  Visos trumpalaikio sustojimo vietos „Tėvelių stotelė“ yra pažymėtos tokį transporto priemonių stovėjimo būdą bei trukmę nurodančiais kelio ženklais. Juos papildo ir specialios informacinės „Kiss and Ride“ lentelės, aiškiai išsiskiriančios ryškiai žalia spalva. Taip pat „Kiss and Ride“ sustojimų vietos išskirtos ir specialiu grindinio ženklinimu – baltomis K+R raidėmis, kitaip – „Kiss and Ride“ santrumpa. Vairuotojų bus prašoma būti supratingais ir stebėti kelio ženklus. Priminsime, jog Kelių eismo taisyklėse nurodyta, kad transporto priemonėms draudžiama stovėti toje kelio pusėje, kurioje yra ženklas „Stovėti draudžiama“ (ženklo galiojimo metu). Ženklo nurodymų nesilaikymas vairuotojams gali užtraukti administracinę nuobaudą nuo 30 iki 90 eurų.

Prasminga dirbti kartu!

Sonata Dambrauskienė

Pardavimų ir rinkodaros skyriaus vadovė

El. paštas: sonata.dambrauskiene@vilniustransport.lt