Penktadienį aštuntų klasių mokiniai vyko į kelionę po Lietuvą. Iš pat ryto, dar mieguisti sėdome į autobusą ir iškeliavome pirmo kelionės tikslo link – Kauno. Praleidome laiką Kauno karo muziejuje, pasivaikščiojome saulės nutviekstoje Laisvės Alėjoje, kol atėjo metas keliauti tolyn. Antras sustojimas buvo sodyba Minaičių kaine, Radviliškio raj., kur Lietuvos partizanų vadai 1949 m. vasario 16 -tą dieną pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės deklaracija. Sodyba apsupta laukų ir miškų – partizanų slėptuvė-bunkeris.. Sodybos savininkė( gyva tų įvykių liudininkė) papasakojo apie jos patirtį slepiant nepažįstamus vyrus, apie jų kančias, išdavystes, sunkumus ir silpnai rusenančią viltį atkovoti Tėvynę. Kiek pasibaisėję nuo istorijų apie žiaurius kankinimus, palikome sodybą ir sustojome prie netoliese esančio Šeduvos malūno, kiek linksmesne tema – metas valgyti. Tai buvo gan graži vieta su tvarkingu parku ir ežerėliu. Mes visi vėl pavirtome mažais vaikais atradę, kad šalia stovi žaidimų aikštelė. Regis, juokiantis ir supantis ant supynių, visos kovotojų kančios buvo kiek pamirštos mūsų galvose…  Galų gale pasiekėme galutinį savo kelionės tikslą – Dukstynos kapinaites, kuriose buvo palaidoti partizanai. Tyliai pagerbėme žuvusiųjų sielas, uždegėme žvakutes ir iškeliavome namo. Diena buvo ilga ir mes visai nepajutome, kaip greitai prabėgo laikas. Pro autobuso langus stebėjome spalvotą saulėlydį. Regis, netgi pati saulė pagerbė partizanų aukas, nudažydama horizontą kruvinai raudona spalva.
Aštuntokai.