gelb ratasUžmiršti vasarą ir grįžti prie planuojamos rutinos – sunku net suaugusiems, o vaikams, praleidžiantiems vasaras pas senelius kaime ar stovyklose, atėjęs ruduo gali prilygti katastrofai. Vaikai atpranta nuo ankstyvo kėlimosi, nuo bendraamžių ir netgi nuo pačių tėvų. Padėkite savo vaikui prisijaukinti rudenį ir žygiuoti į mokyklą laimingam.

Labas rytas!
Vaikui, įpratusiam vasaros metu keltis vėlai, sudėtinga paklusti griežtam režimui. Ieškokite išeičių, kad jūsų mažylis, pažadintas septintą valandą ryte, nepapūstų lūpų: „Aš į mokyklą neisiu“!

• Savaitgalį, prieš darbo savaitę, žadinkite savo mokyklinuką tuo laiku, kuriuo žadinsite mokslo metais. Žinoma, sugalvokite ankstyvo kėlimosi vertų paskatinimų – galbūt tai paskutinė kelionė prie jūros, pasisvečiavimas pas toli gyvenančius pusbrolius ir pusseseres ar įdomus turistinis žygis pėsčiomis.

Visgi nesijaudinkite, jei to padaryti nepavyks – vaikai grįžta prie ankstyvesnio kėlimosi daug lengviau nei suaugusieji.

• Rytais, atsikėlusi anksčiau, įjunkite mėgstamiausią vaikišką filmuką ar nuotaikingų, jo mėgstamų dainų. Iš vakaro išsiaiškinkite, kokias rūbeliais vaikas norėtų pradėti pirmąją mokslo metų savaitę. Nedrauskite ir netaupykite rūbų – vaiko gera nuotaika svarbesnė. Pusryčiai turėtų būti karališki – pasistenkite pusryčiauti kartu visa šeima, o vaiką išlydėkite į mokyklą taip pat atsakingai, kaip išlydite vyrą į darbą.

Pagausėjęs žodynas

Po vasaros vaikai prisirenka nenaudingų žodžių. Kalbame ne apie jų leksikoje mažai vartojamus, bet apie žodžius, nuo kurių tėvelius muša raudonis.
Dažnai vaikai keiksmažodžių ar kitų negražių žodžių išmoksta iš pačių tėvų arba žodynas pagausėja kaime, stovyklose ir pan.

Kaip su tuo kovoti – priklauso nuo vaiko amžiaus:
• Jeigu vaikui 6-10 metų, paaiškinkite, kad tam tikrus žodžius vartoti gali tik atitinkamo amžiaus žmonės. Jeigu mažyliai nerūko, rūko tik suaugusieji, taip ir didieji vartoja, pavyzdžiui, „šikna“, bet jam toks žodis netinka. Pasiūlykite alternatyvą: „Kai užaugsi, galėsi nuspręsti, nori šį žodį vartoti ar ne“. Toks suaugusiojo atsižvelgimas į vaiko sprendimus bus įvertintas.

• Jeigu vaikas vyresnis, jokiu būdu nieko nedrauskite. Supraskite, jog šiurkštesnius žodžius vaikas bet kokiu atveju vartos. Pabandykite pasikalbėti apie tam tikras taisykles. Pavyzdžiui, už kiekvieną išgirstą keiksmažodį jis negaus dienpinigių. Būtinai baudas skirkite ir sau, kitaip vaikui tokia sistema pasirodys neteisinga. Paaiškinkite, kad draugų rate jis gali kalbėti kaip patinka, tačiau mokykloje ir vyresniųjų kompanijoje taisyklės būtinos.

Nenoriu į mokyklą!
• Jeigu vaikas atsisako eiti į mokyklą dėl nemėgstamos mokytojos ar bendraklasio, išsiaiškinkite, kodėl tie žmonės jam nepatinka. Gali būti, kad tai tik išgalvota priežastis, tačiau jei iš vaiko kalbos suprantate, jog problemų yra – spręskite jas nedelsiant. Būtų puiku, jeigu inicijuotumėte vaikų, tėvų ir pedagogų bendrą vakarėlį – pamatytumėte ir išgirstumėte, kaip tarpusavyje bendrauja vaikai, ką mąsto tėvai, kokių pastabų turi mokytojai.

• Visą vasarą vaikai tinginiavo, todėl jiems baisu pagalvoti apie discipliną, juos gąsdina mintis apie pamokas, namų darbus. Galima užsimerkti ir į pažymius nekreipti dėmesio, tačiau jei norite, kad vaikas stengtųsi – sugalvokite originalią motyvacinę sistemą.
Vieni tėvai skatina banaliausia forma – pinigais. Už gerus pažymius išmokėdami „algelę“.
Mažuosius džiugina piešinėlių sistema – ant kambario sienos nupieškite dangų, kuriame vaikas už geriausią įvertinimą nutapytų saulę, už blogesnį – verkiantį debesėlį. Tokia sistema vaikui yra malonesnė nei mėnesio pabaigoje peržiūrima skaičiukų pilna pažymių knygelė.

Po pamokų
• Rugsėjo pradžia vaikui turėtų asocijuotis ne tik su mokslais, bet ir jam malonia veikla, todėl aptarkite su vaiku, ką jis norėtų veikti po pamokų. Raskite tinkamą užsiėmimą, atsižvelgdama į jo norus, pomėgius, gabumus. Galbūt tai bus gitaros pradžiamokslis, šokių būrelis, sportiniai užsiėmimai , baseinas, modelių būreliai , piešimas ir pan.

• Padėkite vaikui susidoroti su namų darbais, tačiau turėkite omeny, kad nederėtų persistengti su pagalba – mokyklinukas praras nesavarankiškumą.

Naujų mokslo metų pradžia – tai tik dar vienas žingsnis į suaugusiųjų pasaulį. Jis gali būti smagus ir nesudėtingas – svarbiausia išgirsti savo vaiką…

Anonsas.lt informacija